ثبت M27 از میان آلودگی نوری شهر


این تصویر ازسحابی سیاره نمای M27 یا دمبل با قدر ظاهری حدود 7.5 را در میان آلودگی نوری شدید و غبار همیشگی داخل  شهر 
زابل تهیه کردم. زابل که دقیقا در محاصره بستر دریاچه خشک شده هامون قرار دارد با شروع فصل وزش بادهای 120 روزه سیستان زیر چتری از غبار که گاها منجر به تعطیلی شهر می شود روزگار سپری می کند. وجود 750 روستای ریز و درشت در فواصل بسیار کم از یکدیگر در اطراف این شهر آلودگی نوری شدیدی را ایجاد می کند که  در کنار نور خود شهر و غبار حاصل از بستر دریاچه، آسمان را برای رصد بسیار نامساعد می کند. بعلاوه اینجا سرزمینی گرمسیریست و دما در طول روزهای تابستان گاها از 50 درجه هم رد می شود. در ساعت 12 شب زمانی که مشغول تهیه فریمها بودم دماسنج من دمای 36 درجه را نشان می داد که این در گرم شدن دوربین و افزایش هات پیکسل بسیار تاثیر گذار است. با این وجود عطش عکاسی از اعماق کیهان این موانع را تاب نمی آورد.
عکاسی در این شرایط اگر به درستی انجام نشود چیزی جز نویز بدست نمی دهد بنابراین برای افزایش نسبت سیگنال به نویز و دوری از رسیدن به حد اشباع از راهکارهای زیر استفاده کردم:
 اول افزایش تعداد لایت فریمها با نوردهی کوتاه. دوم افزایش تعداد دارک فریم. سوم استفاده از ایزوی پایین. چهارم استفاده از فیلتر آلودگی نوری. در نهایت برای کاهش هات پیکسل در فاصله هر 10 شات دوربین را برای 10 دقیقه خاموش می کردم.
اطلاعات تصویر:
90 لایت فریم 60 ثانیه ایزو 800 تلسکوپ  WO FLT 110
10 لایت فریم 60 ثانیه ایزو 800 تلسکوپ Sky Watcher 200 P
35 دارک فریم
UHC filter
HEQ5  Go To mount
synguider +50mm guide scope
f 6.5 for WO -F 715 mm  
f 5 for 8"  sky-watcher F 1000mm
DSS+PS cc
سن ماه 6 روز
21 تیر 95
فریمهای تلسکوپ 8 اینچ اسکای واچر قبلا در همین مکان تهیه شده و به فریمهای ویلیام 110 اضافه شده. تصویر 50 درصد کراپ شده.

Title ثبت M27 از میان آلودگی نوری شهر
Hit 2683
Photographer حمید ناصریحمید ناصری


7 comments have been posted.

آقای مروج الاحکامی و حکیمی عزیز از نظر لطف شما ممنونم.
آقای ناصری تلاشتان ستودنی و قابل تقدیر است. از داخل شهر ثبت چنین تصویری دست مریزاد دارد. تبریک میگم
سلام ....جناب ناصری با توجه به میزان الودگی ...دمای بالا .. چقدر خوب نویز کنترل شده .. شاتهای کوتاه با ایزوی پایین و فیلتر مناسب .. بسیار عالی ..
ممنونم آقای رحیمی. وقتی شما که پیشکسوت هستید از نتیجه کار راضی باشید برای من جای دلگرمی داره.
عکس بسیار خوبیه عکاسی از میان نورهای شهری و حصول چنین نتیجه ای خسته نباشید دارد. موفق باشید
آقای هاتفی عزیز سلام، از لطف شمابابت این تصویرو درج نظر ارزشمندتان بی نهایت سگاسگذارم. قطعا پیگیر این قضیه خواهم بود. البته تصویر به مدد دارک زیاد و ویرایش های نرم افزاری از شر هات پیکسلها تا حد زیادی راحت شده و در واقع نقاط قرمز داخل تصویر ستاره هستند که در اطراف این سحابی به وفور مشاهده می شوند. در تصویر حاضر بدلبل کم بودن سایز عکس و عدم امکان زوم تشخیص ستاره از هات پیکسل کمی مشکل است. در صورت امکان مایلم اطلاعات بیشتری راجع به cooling box شما داشته باشم.شماره تماس من 09151300294 از لطف و همکاری شما سپاسگذارم.
سلام آقای ناصری تلاشتان ستودنی است، با توجه به شرایطی که ذکر کردید عکس خوبی شده، هات پیکسلها درعکستون قابل مشاهده هستند، بهترین کار برای خلاص شدن از هات پیکسلها استفاده از سرد کننده هاست با توجه به شرایط شما بنظر ضروری میرسد، من خودم این کار رو کردم و بسیار تاثیر چشمگیری بدست آوردم. یه سرچ تو اینترنت بزنید در مورد cooling box یا cooling DSLR canon و قطعه سرد کننده peltier اطلاعات زیادی بدست خواهید آورد با آرزوی موفقیت
Top