ماه, پرده ای برای نمایش سایه زمین


این تصویر با کنار هم قرار دادن چند کپی از ماه گرفتگی نوزده آذر سال نود در کنار هم درست شده که به صورت تقریبی ابعاد ماه رو در مقایسه با سایه ی زمین نشون میده.

ایده این کار از دیدن تصاویری مشابه که عبور ماه از سایه ی زمین رو نشون میداد به ذهنم رسید.

فقط میمونه یک نکته ظریف اونم اینکه  با کنار هم قرار دادن عکس مربوط به ماه گرفتگی برای ساختن همچین تصویری به شرط این که سایه ی زمین در لبه به صورت پیوسته باشه باید عکس مورد نظرمربوط به چه درصدی از ماه گرفتگی باشه؟

فکر کنم با یک محاسبه هندسی بتونید جواب رو پیدا کنید!

اما نتیجه محاسبه من این شد که نسبت طول داخل شدن سایه زمین روی ماه به شعاع ماه چیزی حدود 0.8میشه یعنی ماه گرفتگی کمی کمتر از 50%میشه!

از تصویر هم مشخصه!

شما چی فکر میکنید؟

Title ماه, پرده ای برای نمایش سایه زمین
Hit 4494
Location شیراز
Camera sony ericsson c901
Telescope 8 اینچ دابسونی
F 120mm
Photography Techniques Afocal
Date of photography 1390/9/19
keyword
خسوف
سایه


2 comments have been posted.

درسته برای محاسبه درصد گرفت از نسبت مساحت ها استفاده میکنیم اما منظورم این بود آیا برای ساخت سایه زمین به صورت فوق از هرعکسی از خسوف و کنار هم گذاشتن آن ها میتوان استفاده کرد؟ چون باید دایره ی سایه ی زمین دقیقا از نقاط تماس هر ماه با ماه کناریش بگذره تا سایه زمین یک دایره پیوسته به نظر بیاد وگرنه در همون محل نا پیوسته میشه! در این صورت در صد ماه گرفتگی مربوطه یک عدد فیکس خواهد شد! با دانستن این نکته در مرحله بعد میتوان آن درصد را محاسبه کرد.
قطر سایه زمین تقریبا برابر سه تا قرص کامل ماه.با چندتا انتگرال گیری و نسبت بندی مساحت ها میتونی درصد گرفتو به دست بیاری.البته درصد گرفت روشهای دیگه ای هم داره.
Top