M16 سحابی عقاب


Title M16 سحابی عقاب
Hit 3670
Photographer حمید ناصریحمید ناصری
Location شهر سوخته، زابل
Camera canon 40Da
Lens Aperture 6.5
Telescope William Optics FLT-110 apo
F 715
Exposure 8dark+30*90 sec light
ISO 1000
Photography Techniques stack+photoshop CC
Accessories HEQ5 pro+synguider II+celestron70
Date of photography 12 شهریور 95
keyword
eagle
nebula


12 comments have been posted.

ببخشید کیفیت بدنه کیفیت بنده تایپ شده.
Celestron70کیفیت اپتیک خوبی برای گاید داره اما کیفیت بنده اصلا خوب نیست.لوله فلزی ولی فوکوسر و مقر چشمی از جنس پلاستیکه. من برای محکم کاری تمام قطعات پلاستیکی متحرک رو بعد از یک فوکوس دقیق و پارفوکال کردن با چسب قطره ای کاملا محکم کردم تا جلو استحلاک قطعات پلاستیکی رو بگیرم.در مجموع من اسکای واچر رو پیشنهاد میدم.
بله و متاسفانه خیلی از مواقع هم این منت کشیدن ها بی ثمر میشه. حدود 3 ماهی است دنبال راهی برای تهیه یه اتوگایدر می گردم و نتیجه ای در بر نداشته. راستی از تلسکوپ 70 میلیمتری سلسترون برای گاید استفاده کردید. میتونه جای 80/400 اسکای رو بگیره یا خیر؟
آقای حکیمی عزیز متشکرم و با نظر شما موافقم.ما عکاسان ایرانی سالهاست عمدتا از DSLRاستفاده کردیم اما به نظر میرسه که کم کم داریم وارد مرحله گذر از dslrبه ccd میشیم. سرعت پیشرفت عکاسی نجومی در ایران در سالهای اخیر خوب بوده.اما امان از این تحریم های کمر شکن وقتی برای خرید یک ccd یا یک قطعه منت دوستان خارج نشین رو باید بکشیم.
طبق معمول تصویری بسیار دلچسب از آقای ناصری عزیز. رنگ ستاره ها بسیار جذاب است. در مورد رنگ سحابی هم یکی از سوالات خود بنده است. واقعا هیچ منبع مناسبی درباره رنگ اجرام کیهانی وجود نداره. اکر با ccd و فیلترهای باندباریک کار کنیم، میراث هابل منبع و مرجعی بسیار مناسبیه اما با dslr مخصوصا هنگام کار با سحابی ها واقعا رنگ اجرام مشکل بزرگیه.
بیژن عزیز بابت محبت همیشگی شما ممنونم. مسئله رنگ در تصاویر نجومی جای بحث فراوان دارد. در قدیم رنگ در تصاویر نجومی تا حد زیادی بستگی به امولاسیون فیلم عکاسی و شرکت سازنده و ظهور و چاپ آن داشت.خود بنده حقیر زمانی که از فیلم فوجی برای ثبت سحابی جبار استفاده می کردم تصویر سحابی قرمز میشد و زمانی که از کونیکا استفاده می کردم نقاط گازی جبار بیشتر به سفید و آبی گرایش داشت. امروز با ابزارهای پیشرفته تر چه به لحاظ سخت افزار و چه نرم افزار دست عکاسان نجومی برای دستکاری های رنگی بسیار بازتر شده اما مشکل اینجاست که رسیدن به رنگ دقیق جرم سماوی کار بسیار دقیق و دشواری است چون فکر میکنم مرجع رنگی مشخصی وجود ندارد تا با الگو گرفتن از آن همه به یک رنگ واحد برسیم. شاید بهترین مرجع تصاویر پروژه میراث هابل باشد که بسیار دقیق و حرفه ای پردازش شده اند. اما به نظر من مهم این است که جزییات حفظ شود و از محدوده رنگ زیاد خارج نشویم.مثلا سحابی کالیفرنیا همیشه قرمز است و نباید به هیچ رنگ دیگری تبدیل شود. در مجموع کار عکاسان ایرانی در سالهای اخیر بسیار پیشرفت داشته و هنوز جای کار دارد.مهم این است که همه ما دلسوزانه تصاویر یکدیگر را نقد کنیم و تجربیات را به اشتراک بگذاریم.ممنون از لطف شما در ارائه نظرات و وقتی که برای دیدن تصاویر من می گذارید.
ممنون جناب آقای رحیمی.
در ضمن فراموش کردم در مورد جزییات که به خوبی ثبت شدن نظر بدم ..👌👍🙄
جناب ناصری ثبت خوبی بوده .. بسیار عالی ..رنگ ستاره ها عالی ‌... یکی از سوژه های مورد علاقه من m16 هست ..در مورد نبودن رنگ ابی و سبز موجود در مرکز و قسمت پایین سحابی با نظر جناب هاتفی موافقم و فکر میکنم در پردازش مجدد درست بشه .البته بنده هنوز تصویری از این سحابی تهیه نکردم و تجربه ای ندارم،ولی در تصویری که جدیدا جناب نوروزی هم تهیه کرده بودن رنگ ابی مشهود نبود. به نظر من داشتن انتظار برای ثبت دقیق رنگ ها نیازمند ccd و فیلتر های مخصوص و استفاده از برنامه های قوی و تخصصی (pixinsight) و ((تجربه در پردازش)) هست . موفق باشید👍👌
بسیار زیبا و خوب کار کردین جزییات خوبی از سحابی را میشه دید. همینطور رنگ ستاره ها خوب ثبت شدن موفق باشید
اشکان عزیز کاملا درست می فرمایید به تازگی یک دوربین 40d مودیفای تهیه کردم که اصولا بخاطر نوع فیلتر کمی تصویر قرمز گرایی داره.البته در این تصویر من با ابزار کروز زمینه آسمان رو تقریبا کامل سیاه کردم و سعی کردم تا حد امکان نقاط گازی قرمز رنگ حذف نشوند بعلاوه بخاطر تعداد زیاد ستاره های قرمز و نارنجی در تصویر این قرمز گرایی در نظر بیننده تشدید میشه. و دوربین حق با شماست این در واقع Canon 40D modified است حرف a معرف astronomic میباشد.
سلام آقای ناصری عکس زیبایی است. سحابی نشری بخوبی ثبت شده، ستاره ها نقطه ای هستند، اما نکته ای که در چند عکس اخیرتان دیدم این است که عکسهاتون تا حدودی قرمز هست، مثلا در سحابی عقاب قسمتهایی آبی رنگ هستند که در تصویر شما دیده نمی شوند. من هم این مشکل را داشتم که بدلیل مودیفای بودن دوربینم بود که با تنظیم دمای تصویر در فتوشاپ این مشکل را تا حدودی حل کردم ولی با این کار دیگه کالیبراسیون عکسها ممکن نیست. سوالی هم از خدمتتون داشتم دوربین 40da تو لیست دوربین های CANON نیست؟!
Top