تایم لپس " ابرها ، در گذر زمان "


تایم لپس " ابرها ، در گذر زمان " با استفاده از 1400 تصویر در 30 فروردین 1392 و با کمک نرم افزارهای Adobe Premiere و Adobe Photoshop و star trails  تهیه شده است .
Title تایم لپس " ابرها ، در گذر زمان "
Hit 6902
Photographer مهدی رحیمیمهدی رحیمی
Location اصفهان - دولت آباد
Date of photography 30/1/92 و 19آوریل 2013


7 comments have been posted.

البته اگه بیاییم فریم هایی که دچار نوردهی های مزاحم شده را شناسایی کنیم و جداگانه در فتوشاپ آن را ترمیم کنیم تا حد زیادی مشکل رفع میشه .
خیر ، بنده چند ماهی هست که به فکر راه حلی برای برطرف کردن این مشکل هستم . در ذیل این فیلم که به موضوع مربوط بود هم از فرصت استفاده کردم تا در این جا مطرحش کنم و از نظرها یا راه حل های سایر دوستان مطلع بشم . هر چند در فیلم مرور زمانی که ماه پیش آقای مؤمن زاده در نگاره های آسمان قرار داده بودند نیز اشاره هایی به این موضوع کردم . محمد آقای رحیمی ، شما چه پیشنهادی می دهید ؟ سایر اعضای گرامی سایت نظری ندارند ؟
جناب آقای آخوندی با سلام مجدد از نظرتان بسیار سپاسگذارم ، در خصوص نرم افزاری که بیان فرمودید تلاشهای مختلفی انجام دادم که به نتیجه نرسید، بنده نتونستم نرم افزاری پیدا کنم که خودش سرعت دوربین را تنظیم کنه ، شما چیزی سراغ دارید ؟
ممنونم از پاسختون آقای رحیمی . بله ، همان طور که شما گفتید با توجه به این که انتهای فیلم به غروب خورشید منتهی می شود ، پس به دلیل کاهش نور افق و زمینه ، نمی توان از حالت M و روشنایی ثابت استفاده کرد و مجبوریم دوربین را روی یکی از حالت های P یا TV قرار دهیم تا عمل تغییر روشنایی را خود دوربین به آهستگی انجام دهد . متأسفانه در این حالت ها نیز به دلیل حرکت اشیاء با نورهای مختلف در کادر ، دوربین عمل نورسنجی را آن طور که ما می خواهیم انجام نمی دهد و روشنایی بعضی از فریم ها به طور نامنظم بالا و پایین می روند . این موضوع از دست ما خارج است . اما باید برای آن راه حلی وجود داشته باشد . فکر می کنم اگر Metering Mode دوربین را روی حالت Center-weighted average قرار دهید ، این مشکل کمتر شود . راه حل اساسی آن نیز این است که دوربین را به لپ تاپ وصل کنیم و دنبال نرم افزاری برای تهیه ی تایم لپس بگردیم که بتواند روشنایی فریم ها را آن گونه که ما می خواهیم و به طور منظم تغییر دهد . شاید هم ریموتی با این قابلیت پیدا شود . نظر سایر دوستان چیست ؟
ضمن تشکر از دوستان ارجمندم جناب آقایان رحیمی و آخوندی بنظر میرسه علت اینکه در برخی فرم ها روشنایی تصویر ، اندکی کم و زیاد شده است به این خاطر بوده که حالت دوربین بر روی p بوده از جهتی در نور روز اگر دوربین را بر روی حالت M قرار میدادم به دلیل نزدیکی به زمان غروب خورشید و تغییر در روشنایی افق ، میبایست هر چند دقیقه، تنظیمات دوربین را تغییر بدهم که این امر ، کل کار را خراب میکرد لذا حالت P بنظرم تنها گزینه ی موثر برای تهیه ی این تایم لپس بود . با احترام
زیبا بود آقای رحیمی . اعمال سرعت مناسب برای گذر ابرها نیز به خوبی انجام شده است . اما یک مشکل وجود دارد و آن این است که در طول فیلم ، روشنایی بعضی فریم ها به طور ناگهانی بالا و پایین می روند . مدل دوربینی را که برای گرفتن فریم های این فیلم استفاده کرده اید نمی دانم اما اگر از دوربین های حرفه ای بهره می برید ( که به احتمال زیاد همین طور است ) ، حالت دوربین را روی M قرار دهید تا عوامل مؤثر بر میزان روشنایی تصاویر ( نوردهی ، حساسیت و نسبت کانونی ) در همه ی فریم ها ثابت بمانند . البته در بعضی موارد نیاز است که روشنایی فریم ها را از ابتدا تا انتهای کار به طور آهسته تغییر دهیم ولی فکر می کنم از ابتدا تا انتهای این فیلم و این نما نیازی به تغییر روشنایی فریم ها نباشد . پیروز باشید .
آقای رحیمی عزیز بسیار زیبا بود. ایده خوبی داشته اید و ادیت خوبی هم انجام شده است. موسیقی زیبای همراه فیلم آرامش بخش است. موفق باشید
Top