اثر آلودگی نوری


جدای از هوای سرد زمستان ، آسمان آن بسیار زیباست و شگفت انگیز .

دوربین و تلسکوپ را به هر سمت آسمان که نشانه بری ، اشتباه نرفتی و یک جرم سماوی را شکار کرده ای . چهارشنبه شبی که گذشت ، ماه ، اندکی پس از نیمه شب غروب میکرد ، فرصتی شد تا دوباره نظاره گر آسمان باشم از ساعت 1 بامداد تا حدود 5 صبح .

علی پسرم که برای کمک به من آمده بود ، از همان ابتدا ، توی ماشین خوابش برد ، آقای رحیمی (مدیر محترم سایت های پارس اسکای و اسکای پیکس) و آقاسجاد اصغری نیز با تبحر مثال زدنی شان مشغول عکاسی و بررسی آسمان بودند .

دوست داشتم  این دفعه فقط از نمای باز آسمان عکاسی کنم ، تا حالا تجربه ای از این نوع عکاسی نداشتم ،  آقای رحیمی یه لنز16 میلیمتر به امانت در اختیارم قراردادند که از لطفشان صمیمانه تشکر میکنم ، اپتیک تلسکوپ را به همراه نبرده بودم و فقط از مقر آن برای ردیابی استفاده کردم ، مقر را روشن کردم و دوربین قلمدوش بر تلسکوپ ، کارش را شروع کرد ، سحر آمیز بود عکسهایی که ثبت میشد ،  پنجاه فرم دو دقیقه ای تهیه کردم که نتیجه زیر حاصل شد ، متاسفانه از فرم دوم و سوم ،"شبنم" که آفت شبهای رصدی زمستانه است به سراغ لنز دوربینم آمد و حسابی اذیت کرد و باعث شد هر دو دقیقه یک بار لنز دوربین را تمیز کنم ، و این خود ، توی اون سرمای طاقت فرسا کار بسیار سختی بود .

شاید باور نکنین ولی تا ظهر پنجشنبه ، سرمام بود و می لرزیدم و توی انگشتهای پام احساس سرما میکردم .

بالاخره امروز عکس را بعد از دو مرتبه پردازش ، نهایی کردم ، سحابی جبار ، سحابی سر اسب ، سحابی بارنارد، سحابی کالیفرنیا، سحابی گل رز ، سحابی میمون ، خوشه ی پروین و چندین جرم دیگه به همراه یک شهاب توی تصویر به خوبی قابل تشخیص است .

اثر آلودگی نوری شهر اصفهان در گوشه ی چپ تصویر اثر نامطلوبی را بر آن قسمت از تصویر بر جای گذاشته است .

http://mahdyrahimy.blogfa.com/post/460

Title اثر آلودگی نوری
Hit 4075
Photographer مهدی رحیمیمهدی رحیمی
Location روستای شورآباد
Camera کانن 450 دی
Lens 16 میلیمتر
Exposure 50 فرم دو دقیقه ای
ISO 1600
Photography Techniques استک در dss و سپس در pc
Date of photography 19-09-1395


5 comments have been posted.

اقا مهدی عزیز عکس بی نظیری گرفتین. با توجه به سختی عکاسی در شبهایی که بخار حاصل از بارندگی در اسمان هست و همینطور هر لحظه شبنم روی لنز میشینه میشه گفت عالی است و نکته مهم که در عکس هست نمایش وضعیت الودگی نوریه. در این شب بنده هم عکسی از همین حوالی گرفتم ولی با توجه به این که کمی تنبلی کردم و توی ماشین خوابیدم شبنم های گرامی جلوی نور اسمان را گرفته بودن و ما در خواب بودیم. :) به هر صورت از کار با ارزشتون لذت بردم و به امید دیدار شما
پیشنهاد آقا اشکان بسیار خوب بود. من در این مورد تجربه کار با فیلتر UHC را دارم که در اختیار شما میگذارم. این فیلتر با ایجاد کنتراست بیشتر بین زمینه آسمان و سحابی یک تفکیک قابل قبول ارائه می دهد. اول همین ماه قمری برای سحابی جبار اقدام کردم در حالی که بین 3 تیر برق در فواصل 5 متر و 20 متر از خودم قرار داشتند. منطقه روستایی بود و از نور شهر 15 کیلومتر فاصله داشتم.زمینه آسمان کمی به قرمز میزد ولی قابل قبول بود حد قدر بین 4.5 تا 5. تا پنج دقیقه نوردهی ممتد با ایزو 1600 هیچ نویز خاصی که آزار دهنده باشد نبود. البته زمانی که همین فریم را بدون فیلتر گرفتم در 5 دقیقه نوردهی با آن آلودگی اطراف زمینه آسمان روشن و آزار دهنده بود ولی جزییات سحابی بسیار گسترده تر و بیشتر شده بود. در واقع این فیلتر نوردهی را تا حدود یک سوم کاهش می دهد یعنی 5 دقیقه نوردهی خروجی معادل 1.5 دقیقه بدون فیلتر را ارائه می دهد و بطور کل ته زمینه تمام رنگها کمی به سبز متمایل می شود. به نظر من در شرایطی که آلودگی نوری بسیار زیاد باشد این فیلتر واقعا موثر است در غیر این صورت بدلیل 3 برابر کردم مدت زمان نوردهی لازم کمی برای امثال من که با کمبود وقت مواجه هستند کمی کار را سخت می کند. این فیلتر را هنوز در حضور نور ماه تست نکردم چون نور ماه سفید است ولی آلودگی نوری زرد-قرمز را خوب کنترل می کند. در پروفایل من تصویر m27 را در حیاط منزل تهیه کردم که آسمان کاملا روشن است و حد قدر حدود 2 بیشتر نیست. امیدوارم ابن تجربه مفید واقع بشه.
سلام آقای رحیمی عکس جذاب و دیدنی شده. با توجه به عنوان عکس درخواستی از شما و بقیه اساتید و دوستان داشتم. با توجه به اینکه در خیلی از مواقع نمیتوان یک سفر چند صد کیلومتری برای دست یافتن به رصدگاه خوب داشت مجبور هستیم که به مکانهای نزدیک شهر رفته و در آنجا کار کنیم، یکی از راه حل های بهتر شدن شرایط استفاده از فیلترهای آلودگی نوری است، لطفا دوستان تجربیات و اطلاعات خودشون رو در مورد این فیلترها درمیان بگذارند.(در صورت امکان مدل فیلتر استفاده شده رو هم ذکر فرمایید) با تشکر
آقا مهدی عزیز، هرچند آلودگی نوری بخش بزرگی از تصویر را خراب کرده اما تلاش شما برای ثبت توزیع سحابی های زمستانی ستودنیست.
Top