کهکشان مثلث M33


در یک شب با آسمان صاف ولی غبار آلود بدون گاید عکاسی شده است. کهکشان M33 معمولا یکی از سوژه های مورد علاقه ام است. این کهکشان به سبب وجود گازهای رنگارنگ و ستارگان رنگارنگ زیبا در زیر آسمان تاریک نمایی زیبا در حسگر دوربین خلق میکند. 

در باره کهکشان M33
کهکشان مارپیچی M۳۳ نام خود را از صورت فلکی مثلث که در آن قرار دارد گرفته است و اندکی بیش از  ۲ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد. هر چند که این کهکشان در صورت فلکی مثلث قرار دارد اما از طریق صورت فلکی آندرومدا راحت ترمی توان آن را  یافت. اگر کهکشان آندرومدا را به سمت ستاره(MIRACH) ادامه دهید و به میزان فاصله این دو به پایین بیایید به کهکشان M۳۳ می رسید. البته این کهکشان کوچکتر و کم نورتر از M۳۱ است و با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست. چرا که قدری برابر با ۷/۵ دارد. اما در تلسکوپ به زیبایی این کهکشان پی می برید.این کهکشان بهمراه کهکشانهای راه شیری وکهکشان آندرومدا سه کهکشان بزرگ از خوشه کهکشانی محلی می باشد.

احتمالا" قمر کهکشان راه شیری بوده وجرم آن یک هفتم جرم کهکشان راه شیری می باشد.بدلیل درخشندگی سطحی کم مشاهده آن سخت است.دوربین های دوچشمی منظره ای محو را نشان می دهند ولی تلسکوپ می تواند تا حدودی جزییات را نیز به نمایش بگذارد.اندازه هسته آن  ( برگرفته از وب گاه هفت آسمان ) نسبت به بازوهای آن کم است.
Title کهکشان مثلث M33
Hit 4488
Photographer Mohammad RahimiMohammad Rahimi
Location روستای هونجان
Camera کانن 6 دی مودیفای
Telescope Takahashi Epsilon 180ED
F 2.8
Exposure 42 دقیقه - 21 فریم 2 دقیقه ای
Filter SkyGlow
ISO 3200
Photography Techniques استک در DSS - ادیت در Photoshop
Accessories vixen AGA1 + 80 mm skywatcher guide scope
Date of photography 19 شهریور 95


4 comments have been posted.

ممنون و سپاس آقا حمید عزیز امیدوارم به زودی در شبی زیبا شما و دوستان گرامی را دوباره ببینم. موفق باشی
ممنون بیژن جان
احسنت خیلی زیبا شده.حتی می تونم بگم از m 33 که قبلا گرفتید خیلی بهتر شده. سحابی ها خیلی خوب، فوکوس خیلی خوب، پردازش عالی و بدون اغراق، تصویر کهکشان بخوبی سیقلی و فلت به نظر میرسه هرچند زمینه آسمان بخاطر غبار در شب عکاسی کمی به سبز متمایل شده اما هیچ اثر چندانی در زیبایی کار نداشته. در همان شب من بعد از 5 ساعت رانندگی خسته کننده به کویر زیبای شهداد رفتم ولی آسمان در ابتدای شب ابری بود و در پایان شب ابرها رفتند و جای خودشان را به باد شدید و غبار دادند و دست خالی من سایر دوستان عکاس را راهی منزل کردند. منتظر کارهای دیگر شما در آن شب هستم.خیلی کارتان عالی شده خسته نباشید.
عالی .. 👍👌بله دقیقا بیشتر مناطق اطراف اصفهان تا ۱۲ شب طوفانی بود و اسمون ،مثل همیشه درخشان نبود .
Top