خوشه زیبای M13


منجمان با اجرام سماوی خاطرات زیادی دارند، خوشه زیبا و درخشان M13 یکی از اجرامیست که هربار به آن نگاه میکنم خاطرات سالهای آغازین فعالیتهای نجومیم را به یاد می آورم.این خوشه بدلیل درخشندگی مناسب تقریبا با همه جور ابزاری قابل مشاهدست. با یک دوربین دوچشمی بصورت ابری نقطه ای و مات  به راحتی خودش را به رصدگر نشان می دهد و طبیعتا هرچه ابزار بزرگتر و قوی تر باشد شکوه این خوشه در آن بارزتر خواهد بود.
اولین بار ادموند هالی در سال 1714 آن را کشف کرد و پنجاه سال بعد شارل مسیه آن را بعنوان سیزدهمین جرم خود در فهرستش قرار داد.این جرم زیبا با قدر ظاهری 5.8 و گستردگی 23 ثانیه قوسی  در فاصله 25100 سال نوری از ما قرار دارد. 145 سال نوری ابعاد فضاییست که M13 آن را در کیهان اشغال کرده و چیزی حدود 300000 ستاره را در آن قرار داده.
برای ثبت تصویری زیبا از این جواهر کیهانی بدلیل درخشندگی نسبتا زیاد مرکز آن، بهتر است نوردهی ها کوتاه باشد و در عوض تعداد آنها را زیادتر کرد و یا اگر به نوردهی های کوتاه تمایل ندارید بهتر است برای ثبت جزییات مرکز خوشه حتما چند فریم با نوردهی کوتاه تهیه شود تا در مراحل ویرایش آنها را در مرکز خوشه بکار برید.من بدلیل وجود آلودگی نوری و غبار در محل رصد از نوردهی کوتاه استفاده کردم و به نسبت محل نا مناسب، پاسخ خوبی دریافت کردم. در فاصله 23 دقیقه قوسی از مرکز خوشه، کهکشان NGC6207 از قدر 12 در سمت چپ تصویر مشخص است.تصویر برای بزرگنمایی بیشتر کمی کراپ شده.
Title خوشه زیبای M13
Hit 4010
Photographer حمید ناصریحمید ناصری
Location حومه زابل
Camera Canon EOS 750 D
Lens Aperture 5
Telescope Skywatcher "8 reflector
F 1000
Exposure dark 4 + 39* 60 sec
Filter UHC
ISO 1600
Photography Techniques stack+photoshop
Accessories HEQ5 pro+synguider
Date of photography 15 اردیبهشت 95


2 comments have been posted.

شما لطف دارید.من حدود 3 ماه است که تجهیزات عکاسی ام را بروز کردم و هنوز به حداکثر توان و بازدهی آنها دست پیدا نکردم.در این راه، نظرات شما و سایر بازدیدکنندگان سایت بسیار راه گشاست.امید که دوستان در ارائه نظرات در ذیل تصاویر همکاری بیشتری داشته باشند.تا به این لحظه نظرات شما و آقایان مهدی رحیمی و محسن شریفی بسیاری از نقاط ضعف من را برطرف کرده.بسیار سپاسگذارم.
عکس بسیار خوب و دقیقی ثبت کرده اید. توضیحات هم خوب و جالب است. موفق باشید
Top