سحابی سیاره نمای دمبل


زمان: 15 اردیبهشت 95. کم کم آسمان تابستان خودش را از افق مشرق به سرسو نزدیکتر می کند و فصل شکار سحابی ها و خوشه های ستاره ای فرا می رسد.کافیست مسیر پرواز قو در دل راه شیری را دنبال کنید تا در انبوه ستارگان، اجرام ریز و درشت یک به یک در تیر رس ابزارتان قرار گیرند.

مکان: سیستان و بلوچستان، زابل، روستایی دهکرمی 10 کیلومتری جنوب زابل.
سالهای سال است که دیگر در نقشه جغرافیای کشورمان جایی برای تالاب عظیم هامون باقی نمانده و بجای آن بستر وسیع، خشک و ترک خرده هامون برجا مانده.دریاچه ای با آب شیرین که یکی از اصلی ترین منابع درآمدی ساکنین سیستان بود. با نابودی هامون اکوسیستم منطقه بطور کل دگرگون شده و بادهای 120 روزه سیستان که بین ماه های اردیبهشت تا مهر ماه با تمام توان می وزد حجم عظیمی از گرد و غبار را به آسمان بلند می کند که گاهی حوزه دید را تا زیر 50 متر کاهش می دهد.بدون شک مردم سیستان و بلوچستان محرومترین، بی ادعاترین و در عین حال خونگرم ترین مردمان ایران امروزند.سند این خونگرمی همکاری های صمیمانه این مردم با من در شب های رصدم بوده. علیرغم غیربومی بودن من در این منطقه هرگاه برای رصد به روستای دهکرمی رفته ام با روی باز از من پزیرایی شده. از همراه کردن نگهبان مسلح و خاموش کردن چراغهای اضافه گرفته تا در اختیار گذاشتن منزل برای استراحت.

وضعیت: به دلیل تعدد روستاهای منطقه و وزش بادهای موسمی، آلودگی نوری در آسمان مشهود و دمای هوا نیز به نسبت این وقت سال کمی بالا بود لذا برای جلوگیری از ایجاد نویز حرارتی بیشتر، دوربین را در فاصله بین هر 10 فریم چند دقیقه خاموش کردم تا سنسور خنک شود و برای کاهش اثر آلودگی نوری فیلتر پهنای باریک UHC را استفاده کردم.استفاده از این فیلتر کنتراست بین جرم و زمینه آسمان را بالا می برد اما تعداد فریم ها را برای رسیدن به دیتای کافی باید حداقل دو برابر کرد.

هدف: سحابی سیاره نمای دمبل M27، NGC6853 در صورت فلکی روباهک. این سحابی که در فهرست مسیه M 27  نام دارد اولین سحابی سیاره نمایی بود که توسط شارل مسیه کشف شد. این جرم در واقع جسد یک ستاره مرده است که در کیهان پراکنده شده.اصولا ستاره هایی که جرم آنها زیر حد چاندراسکار باشد(1.6 جرم خورشید) احتمال تبدیل شدنشان به سحابی سیاره نما بسیار زیاد است.M27 سابقا ستاره ای نسبتا کم جرم بوده که امروزه لایه های بیرونی آن به بیرون پرتاب شده و سحابی را شکل داده و در مرکز آن ستاره ای درخشان از نوع کوتوله سفید با شعاعی معادل 0.055 جرم خورشید باقی مانده.M27 با قدر ظاهری 7.5 هدف جذابی برای رصد و عکاسیست.
Title سحابی سیاره نمای دمبل
Hit 3532
Photographer حمید ناصریحمید ناصری
Location زابل
Camera Canon EOS 750 D
Lens Aperture 5
Telescope Skywatcher "8 reflector
F 1000
Exposure 2dark + 60 sec*39
Filter UHC
ISO 1600
Photography Techniques stack+photoshop
Accessories HEQ5 pro+synguider+
Date of photography 15 اردیبهشت 95


2 comments have been posted.

نظر لطف شماست.به محض پیدا کردن یک رصدگاه مناسب با نوردهی بیشتری این جرم را ثبت خواهم کرد.ابرهایی گازی کم فروغی خارج از کره گازی وجود دارد که در نوردهی بلند مدت نمایان خواهد شد.
بسیار زیباست رنگها خیلی خوب ثبت شده.
Top