نگینی در خوشه


یکی دیگه از اجرام بسیار زیبای آسمان که اتفاقاً خیلی هم مظلوم مونده و در بین نجومیها کمتر هم سراغش را میگیرند خوشه ی باز ام 46 یا NGC 2437 در بین صورت فلکی کلب اکبر و کشتی دم ، از زیباییهای منحصر بفرد این خوشه قرار داشتن یه سحابی سیاره نما داخل این خوشه است که البته این سحابی جزئی از این خوشه نیست ولی قرار گرفتن اون به گونه ای است که از نگاه بصری ما ، احساس میکنیم که داخل این خوشه قرار داره ، فرصتی شد تا تصویری با نوردهی یک ساعته از این قسمت از آسمان تهیه کنم ، البته به دلیل اینکه این جرم در ارتفاع پایین و در سمت جنوب آسمان قرار داره و از طرفی شهر اصفهان در جنوب رصدگاه ما قرار داشت لذا کمی آلودگی نوری در عکس مشهوده .
Title نگینی در خوشه
Hit 3766
Photographer مهدی رحیمیمهدی رحیمی
Location :33.05.42N و 51.52.59E روستای شورآباد
Camera Canon450D modifaid
Telescope 120 آپوکروماتیک اسکای واچر
Exposure 60min
ISO 800
Photography Techniques stack
Date of photography 16/10/92


3 comments have been posted.

سلام خدمت جناب آقایان رحیمی و نوروزی از لطف و ارائه نظر و رهنمودتان بسیار سپاسگذارم . انشاء الله راهنماییهای دوستان عزیز را به دقت مد نظر قرار خواهم داد .
اقای رحیمی نمای زیبایی را ثبت کرده اید.رنگ سحابی NGC 2438هم بسیار خوب ثبت شده مخصوصا لایه خارجی.مقداری اندازه ستاره ها بزرگ شده ک احتمالا بدلیل کراپ می باشد.با کمتر کردن مقدار روشنایی اسمان و از بین بردن رنگ سبز پس زمینه می توانید کنتراست را مقداری بالا ببرید.موفق باشید!
بسیار خوب . این جرم را تا حالا ندیده بودم و ازش عکسی هم نگرفتم. نکته جالب حضور چند ستاره در سحابی است که مربوط به خوشه باز میشه و درون حلقه سحابی قرار گرفته. فکر کنم این عکس را شبی که با هم برای عکاسی شور آباد بودیم گرفته اید . به هر شکل الودگی نوری شهر اصفهان در فاصله 40 کیلومتری از این رصدگاه کم کم آزار دهنده شده و باید فکر جای دیگری باشیم.
Top