سحابی مرداب


یک ابر یا سحابی هیدروژنی که در فاصله 5700 سال نوری از ما در صورت فلکی قوس (اندکی بالای ستاره سر لوله قوری یا دلتای قوس)قرار دارد وهشتمین جرم فهرست مسیه است.M8 یا سحابی مرداب سحابی بزرگی در آسمان است که مساحتی در حدود 90*40 دقیقه قوسی رااشغال کرده است.این خوشه همچنین دومین سحابی درخشان قابل مشاهده از نیمکره شمالی است ودر مقایسه با سحابی جبار که پرنورترین سحابی آسمان است چهار برابر دورتر است.این سحابی یکی از درخشانترین ابرهای تولید کننده ستاره ای در آسمان است ودر آن می توان ستاره های جوان زیادی را مشاهده نمود.

اگر با تلسکوپی 4 اینچی روی این ابر تمرکز کنید متوجه مسیر باریک ومارپیچی از غبار می شوید که سحابی را به دو قسمت تقسیم کرده است.شاید به همین علت به آن لقب سحابی مرداب داده اند.قسمت شرقی این ابر خوشه ستاره ای باز NGC 6530  از قدر مجموع 5 را در دل خود جای داده است.جالب توجه است بدانید که این خوشه باز را جان فلامستید چندین سال زودتر از خود سحابی در سال 1680 میلادی کشف کرد.سپس لی جنتیل در سال 1747 میلادی پی به وجود این سحابی در اطراف خوشه برد.در قسمت غربی سحابی ستاره قدرششم 9-قوس در میان دریایی از غبار ومه شناور است.این ستاره شگفت آور از رده طیفی O5 است وبا تابش انرژی بسیار از خود سبب تحریک بیشتر سحابی برای تابیدن می شود.تمام مواردی که بیان شد سحابی M8 را به یکی از برجسته ترین اجرام آسمان تابستان تبدیل می کند.در میان سحابی می توان گلبولهای بوک را نیز مشاهده نمود.

روشنترین بخش سحابی با نام Hourglass nebula  شناخته می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این قسمت از سحابی اینجا را کلیک نمایید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی به آدرس های زیر مراجعه نمایید:

http://seds.org/messier/m/m008.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Lagoon_Nebula

 برای دیدن عکسی بزرگ از این جرم به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://www.noao.edu/image_gallery/images/d4/m8y.jpg

خلاصه اطلاعات

اندازه ظاهری

فاصله -سال نوری

قدرظاهری

بعد-ساعت

دقیقه

میل -دقیقه

درجه

درصورت فلکی

سحابی پخشی  NGC6523

90'*40'

5200

6

18  03

-24  23

قوس

 

 

 


برگرفته از دانش نامه هفت آسمان 

Title سحابی مرداب
Hit 5086
Photographer Mohammad RahimiMohammad Rahimi
Location اصفهان رصدگاه هونجان
Camera Canon 40 D Modify
Telescope Vixen ED 115S
F 5
Exposure 45 دقیقه
Filter Light Pollution
ISO 1600
Photography Techniques Stack
Accessories Webcam


4 comments have been posted.

سپاسگذارم . درست است اشکالاتی بر سیستم وارد بود از جمله اینکه خود عکاس می توانست به خودش امتیاز بدهد و بدتر ازآن اینکه هرکاربر می توانست چندین بار به خودش یا هر عکسی امتیاز بدهد .
ممنون از نظرات دوستان عزیز. برای امتیاز دهی سیستمی را طراحی خواهیم کرد که بر مبنای معدل گیری تعداد امتیاز کار کند. بعضی از دوستان نیز به سیستم امتیاز دهی و تعداد امتیاز برای هر عکس نظرات و نقدهایی داشتند که فعلا ان را حذف کردیم تا با روشی جدید این کار را انجام دهیم.
بسیار حرفه ای ، دقیق و فوق العاده ، احسنت . جناب رحیمی چرا امکان نمایش امتیازات داده شده از سایت حذف شده است ؟
حرفی برای گفتن نداره عالی
Top