IC 1318


شاید هیچگاه نتوانم ادعا کنم که تصاویرم در سطح بالای از کیفیت و مملو از تکنیک های خاص عکاسی عمق آسمان باشد اما همین که میدانم در چه شرایطی موفق به ثبت و به تصویر کشیدن زیبایی های پنهان آسمان شده ام برایم بسیار امیدوار کننده است. مشغله زیاد امکان سفر و خروج از شهر برای خلاصی از آلودگی نوری را از من گرفته و از طرفی شوق همنشینی آسمان هم که درمانی جز تسلیم شدن ندارد لذا با تهیه ابزارهای جدید و تکیه بر تکنیک های خاص عکاسی عمق آسمان این امکان برای دور زدن آلودگی نوری فراهم شده و این برای من بعنوان یک فرد پر مشغله فرصتی رویایی و غنیمتی گرانبهاست. اما صد حیف که این تکنیک هنوز میان عکاسان ایرانی جا باز نکرده در حالی که اکثر قریب به اتفاق عکاسان در سایر نقاط دنیا با تکنیک آر جی بی و باند باریک مشغول ثبت آسمان هستند.
Solomark 70 apo 4 element
ASI 1600MM cool
HEQ5 pro
Ha: 9*300 sec (Gain 200 Temp -15)
Ha: 59*90sec (Gain 300 temp -15)
RGB: 10*120 sec for each channel (Gain 200 Temp -15)
Bortle Scale :8
Title IC 1318
Hit 2194
Photographer حمید ناصریحمید ناصری
Location تربت حیدریه.


2 comments have been posted.

اشکان عزیز. ممنونم از لطف محبت شما. راستش راجع به سایز ستاره ها باید عرض کنم یکی از چالشها در تکنیک آر جی بی هم سایز کردن ستاره هاست که اگر درست کنترل نشه نتیجه همان میشه که در عکس من مشاهده می کنید. در یک نوردهی یکسان در سه کانال سبز و قرمز و آبی سایز ستاره در قرمز کوچکتر و در آبی بزرگتر خواهد بود . من تا این لحظه همچنان مشغول آزمایش و خطا هستم و گمان می کنم بهترین راه این هست که نوردهی در هر سه کانال یکسان نباشد به این صورت که در کانال آبی نوردهی کوتاه تر باشه و در عوض تعدادش رو کمی بیشتر کنیم تا جبران بشه. و دوم اینکه در نرم افزار پردازش تصویر عملیات استار ریداکشن در کانالهای مختلف با دقت و وسواس بسیار زیاد انجام بشه تا سایز در هر سه کانال به حد مطلوب برسه. البته این مشکل در عکاسی ناروباند و التراناروباند به مراتب کمتر هست چون اصولا ستاره ها در این تکنیک خیلی کوچک تر هستند و امکان هم سایز شدن آنها بیشتر هست.در این تصویر حاضر از یک ستاره نوعی 5 سایز مختلف وجود داره بدلیل 5 فیلتر مختلف. کوچکترین سایز مربوط به هیدورژن آلف و بزرگترین مربوط به آبی و لومینانس خب اصولا وقتی این 5 لایه مختلف بر هم می نشینند سایز بزرگتر از لبه ستاره بیرون میزنه و هاله ایجاد میشه. به ستاره صدر دقت کنید. به نظر خودم فاجعست.از آن گذشته من دو مارک مختلف فیلتر دارم اول آسترونومیک برای اچ آلفا و دوم زذ دبلیو او(ببخشید حروف لاتین نوشته نمیشه) برای آر جی بی که هر فیلتری الگوی بازتاب خودش رو داره که این رو هم در اطراف صدر مشاهده می کنید. باید تلاش کنم تجربه کسب کنم و کار کنم و کار کنم و کار کنم تا مسلط بشم. نکته دوم راجع به سولومارک بود. این تلسکوپ کوچک در واقع همان تی اس ساخت آلمان هستش با شیشه اف پی ال 53 و تخت کننده تصحیح شده داخلی که خروجی 44 میلیمتر میدان کاملا تخت رو ارایه میده و از این بابت خیالم راحت هس. او مشکل در که فرمودید احتمالا بخاطر گاید نا مناسب در داخل غبار شهر باشه. از دقت و حسن نظر شما خیلی سپاسگذارم اشکان عزیز.
سلام آقا حمید خدا قوت شما یکی از پر کارترین عکاسان نجومی هستید که میشناسم عکس خوبی شده، یه سوال برام پیش امده ، چرا ستاره ها اینقدر بزرگ شده اند و هاله ای هم اطراف آن ها تشکیل شده، حدس میزنم بخاطر فیلترها باشه لطفا کمی توضیح دهید. این و که پرسیدم چون مدتی هست که خودمم هم یک سری فیلتر باریک باند دست دوم بادر از آسمان شب خریدم میخام با مشکلات فیلترها بیشتر آشنا بشم. البته بخاطر همان مشغله ای که گفتید حتی هنوز وقت نکردم تستشون کنم فکر کنم برای سولومارک باید فکر کما کارکتور باشید خطای گیسو کمی خود نمایی میکنه براتون آرزوی موفقیت دارم
Top