نورسنجی در عکاسی اثر برایان پترسون زیر چاپ رفت.


محمد رضا شهبازی

معروف‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب برایان پترسون، Understanding Exposure است که با نام نورسنجی در عکاسی ترجمه شده و اکنون بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای مجوز چاپ، هم اکنون توسط انتشارات پشوتن زیر چاپ است. امیدوارم که این کتاب تا یک ماه دیگر در بازار قابل تهیه باشد.
پترسون در این کتاب، که سومین ویراست (۲۰۱۰) و در واقع نگارش جدیدی از پرفروش‌ترین کتابش هست، با زبانی بسیار ساده و با تصویر سازیهای ذهنی و مثال‌های تصویری هوشمندانه، مخاطب را با مفاهیم نورسنجی آشنا کرده و نه تنها، تکنیک‌های نورسنجی را که بیشتر آن‌ها حاصل سال‌ها تجربه‌ی عملی نویسنده است آموزش می‌دهد، بلکه سعی می‌کند مخاطب را به درکی خلاقانه از نورسنجی برساند. در تمام بخش‌های کتاب، پترسون سعی کرده است که بین نورسنجی درست و نورسنجی خلاقانه تمایز ایجاد کند و خواننده را به این نکته آگاه سازد که برای گرفتن یک عکس خوب، تنها نورسنجی درست، یعنی رساندن میزان کافی نور به سنسور یا فیلم کافی نیست، بلکه باید در بین انتخاب‌های مختلف تنظیمات نورسنجی که همه‌ی آن‌ها درست هستند، تنها یکی از آن‌ها را که انتخاب درست خلاقانه است برگزید. این کتاب برای هماهنگی با تغییراتی که در سال‌های اخیر با ورود عکاسی دیجیتال ایجاد شده، در ویراست سوم، تغییراتی اساسی کرده، بخش‌هایی اضافه شده و بخش‌هایی حذف شده و تقریبا تمام تصاویر کتاب، با تصاویر دوربین دیجیتال عوض شده است.

این کتاب در ۱۷۵ صفحه، به صورت تمام رنگی و با کاغذ گلاسه منتشر خواهد شد. با توجه به مشکلاتی که در تصاویر کتاب اول، دید خلاقانه در عکاسی، وجود داشت، در این کتاب تلاش بسیاری صورت گرفت که تصاویر به بهترین وجه اسکن شوند که فعلا در حد اسکن، کیفیت تصاویر بسیار بهتر از کتاب اول است و امیدواریم که با دقت و کنترل کافی در چاپ، تصاویر کتاب کیفیت رنگی بسیار بهتر و نزدیک‌تر به اصل کتاب داشته باشند. 
صفحه آرایی کتاب، مشابه کتاب اصلی انجام شده و دقیقا محل تصاویر و توضیحات آن‌ها و نیز آرایش صفحات مطابق کتاب اصلی تنظیم شده است. 
در ترجمه و ویراستاری کتاب سعی شده دقیقا لحن و محتوای نویسنده‌ی کتاب حفظ شود و ضمن فارسی کردن کتاب تا حد ممکن، از استفاده‌ی کلمات معادل سازی شده‌ای که درک کتاب را مشکل می‌کند پرهیز شده و عباراتی مانند فوکوس یا رزولوشن به‌‌ همان صورت استفاده شده است. 
کتاب از سطح مبتدی تا آماتور حرفه‌ای قابل استفاده است و خصوصا بخش‌هایی که تجربیات نویسنده یا تکنیک‌های تجربی را بیان می‌کند و نیز توضیحات عکس‌ها که خود یک کلاس آموزشی است، برای رسیدن به مهارت تجربی بالا بسیار مفید است.


امیدوارم این کتاب ارزشمند حاصل کار عکاس و نویسنده‌ی توانمند برایان پترسون، هر چه زود‌تر آماده شده و به دست علاقمندان عکاسی برسد و نیز امیدوارم، سعی و تلاش وافری که برای انجام بهینه‌ی ترجمه و انتشار صورت گرفته، مورد قبول مخاطبین و خوانندگان قرار بگیرد و همچون کتاب اول، مفید و مورد توجه واقع شود.

برگرفته از وبلاگ شخصی محمد رضا شهبازی سایت عکاسی فارسی  http://shahbazi.akkasee.com/No comments have been posted.

Top