M 45 , pleiades


یکی از دوست داشتنی ترین اهداف من خوشه پروین است. برای تهیه تصویری مناسب حداقل نوردهی دو ساعت را در نظر داشتم اما بدلیل آلودگی نوری نسبتا شدیدی که روستای مجاور ایجاد کرده بود مجبور شدم ادامه نوردهی را به پایان همین ماه قمری موکول کنم لذا موقتا این تصویر تهیه شد.
52 فریم 90 ثانیه ای
7 تصویر تاریک
7 تصویر تخت از آرشیو
بدون بایاس 
Title M 45 , pleiades
Hit 3405
Photographer حمید ناصریحمید ناصری
Location حومه زابل
Camera Canon EOS 700 D
Lens Aperture 5.6
Telescope William Optics FLT-110 apo
F 715
Exposure 78 min
ISO 800
Photography Techniques stack+photoshop CC
Accessories HEQ5 pro+synguider II+celestron70
Date of photography 14 آبان 95


7 comments have been posted.

ممنون از تمام دوستان آقایان حکیمی، رحیمی، محبی و مروج الاحرام. در پناه خدا باشید
بسیار عالی و با کیفیت
حمید جان بسیار زیباست به خصوص ستاره ها که مثل بسیاری از عکسهای دیگر از پروین پر نور و بیش از حد سفید نشده و شما دقیقا آن را کنترل کرده ای . چیزی شبیه به HDR . نویز هم در تصویر دیده نمیشود موفق باشی
آقای ناصری تصویر کم نویز و زیبایی است. با توجه به شرایط شما، تصوی خوبی شده است.
آقای رحیمی عزیز ممنون بابت ارایه نظر باارزش شما.کاملا صحیح فرمودید ستاره ها در حاشیه تصویر کمی کشیده تر هستند که البته علت آن خطای گاید نیست بلکه بعلت نداشتن تخت کننده میدان است. خیلی گشتم اما در داخل کشور تخت کننده میدان برای این اپتیک را پیدا نکردم لذا ناچارا بدون این قطعه کلیدی کار می کنم. تنها راه نجات از این کمبود کراپ کردن تصویر است که به تصویر لطمه کیفی وارد می کند. نکته دوم بابت جزییات تصویر است که باید عرض کنم در مکانی که تصویر را ثبت می کردم آلودگی نوری شدیدی وجود داشت و حتی با ایزو800 و 90 ثانیه نوردهی زمینه فریم ها به شکل آزار دهنده ای قرمز شده بود بطوریکه مجبور به توقف کار شدم و ادامه آن را به اینده موکول کردم و از آن سخت تر حذف این زمینه آزار دهنده از تصویر بود که خواه نا خواه باید قید بخشی از دیتا را بزنم تا اثر سوء آنها حذف شود.اصولا یک تصویر بی نقص ماحصل شرایط ایده آل است.اپتیک خوب و بی نقص، سیستم کنترل و هدایت بی نقص، مکان رصد مناسب، دمای مناسب، دانش کافی و... بزرگترین حسرت من در حال حاضر عدم دسترسی به آسمان تاریک و زمین امن می باشد که باعث شده علیرغم تلاش بسیار زیاد و صرف وقت و هزینه های سنگین به آن نتیجه ای که مطلوب من است برسم. انشاالله بزودی دوران اقامت من در این منطقه به پایان می رسد و با بازگشت به خراسان دسترسی به امکانات گسترده تر آن ناحیه لااقل معضل آسمان تاریک و زمین امن حل خواهد شد. ممنونم از اینکه همیشه نقد خودتان را در تصاویر من قید می فرمایید. هیچ وقت نقد سازنده شما در تصویر M42 و راهنمایی شما برای رفع مشکل آن را از یاد نمی برم بسیار ممنونم.در پناه خدا و زیر گنبد نقره کوب شب نظاره گر باشید.
سلام آقای ناصری تصویر خیلی خوب شده فقط دو نکته بنظرم رسید که با عرض پوزش عرض میکنم: اولین نکته که توجهم را جلب کرد اینه که با این نوردهی که انجام داده اید امکان اخذدیتای بیشتر از تصاویرتان وجود دارد و ثانیادر گوشه های تصویرتان ستاره ها اندکی حالت تریل پیدا کرده اند ، و از حالت نقطه ای خارج شده اند . یه کهکشان کوچولو هم در دماغه ی خوشه ی پروین وجود داره که در این مدت نوردهی باید به خوبی آشکار باشه ، اما در تصویر شما خیلی کم فروغه. تلاشتون قابل ستایش خصوصا سحابی مروپ به خوبی آشکار شده است . دستتون درد نکنه و خسته نباشید .
Top