هاله ماه


این پدیده را نباید با خرمن ماه اشتباه گرفت، پدیده‌‎ای که در آب‌وهوای مرطوب (مانند شمال کشور) به وفور دیده می‌شود و در اثر آن، حلقه‌های رنگی در اطراف ماه دیده می‌شود، درست شبیه به هاله‌های رنگی که به دور چراغ‌های سقف استخر دیده می‌شود یا در هوای مه‌آلود به دور چراغ‌های خیابان یا چراغ‌های خودرو شکل می‌گیرد.

خرمن ماه زمانی رخ می دهد که ابر نازک سردی بخش اعظمی از آسمان را فراگیرد که اگر در این ابر سرد کریستالهای یخی موجود باشد نور خورشیدی که از طریق ماه منعکس می شود در برخورد با این کریستالهای یخی در جو فوقانی زمین شکسته شده و چنین پدیده ای را به وجود می آورد در ضمن باید این توضیح را داد که ابر باید به صورت نازک باشد به گونه ای که ستارگان را بتوان به صورت هاله دید چرا که اگر ابر ضخیم و با غلظت زیاد باشد طبعا”‌ نور ماه به ناظر زمینی نمی رسد تا بتواند حتی ماه را ببیند چه برسد به هاله ی دور آن. این پدیده برای خورشید هم رخ می دهد ولی به علت شدید بودن نور خورشید خیلی کم محسوس می شود و جلب توجه می کند .


در زمانهای گذشته و حتی بعضی از کهنسالان در عصر حاضر بر این اعتقاد بودند که هرگاه این اتفاق بیفتد چند روز بعد از آن (1 یا 2 روز بعد از آن ) بارندگی های بسیار خوبی اتفاق می افتد که البته پر بیراه نمی نماید ولی تصدیق این مسئله بر عهده کارشناسان آب و هوا ست و برای اطلاع بیشتر باید به این کارشناسان مراجعه شود .

این پدیده تنها استفاده ای که در نجوم می تواند داشته باشد تهیه عکس هایی از ماه با هاله زیبای گرداگرد آن است که می تواند تصویر زیبای ماه را زیبا تر کند و به عنوان پروژه ای برای عکاسان نجومی مطرح شود .

 

Title هاله ماه
Hit 5944
Location اصفهان/شهرضا
Camera nikon D7100
Lens 18
Lens Aperture 3.5
Exposure 2"
ISO 100
Accessories سه پایه
Date of photography 94/8/5
keyword
هاله


No comments have been posted.

Top