پاشش سرخ نور بر فراز شهر!

پاشش سرخ نور بر فراز شهر!


08 اکتبر 2019 برابر با 16 مهر 1398.اشباح سرخ، نامی است که به این پدیده‌های نادر که در لایه‌های بالای جو اتفاق می‌افتند، داده‌اند.

با آن که بیش‌تر از سی سال پیش به وجود این پدیده پی برده شده، لکن، منشأ شکل‌گیری این انفجار ناگهانی و کوتاه‌مدت نور، که شاید در خلال بعضی از طوفان‌ها، و در لایه‌های بالاتر جو رخ دهد، هم‌چنان ناشناخته باقی مانده است.

این تصویر فوق‌العاده که ماه گذشته میلادی در آسمان ایتالیا ثبت گردیده، جزئیاتی کم‌تر دیده شده را از اشباح سرخ به نمایش گذاشته است. با این حال، چند سال پیش، از اشباح سرخ که شباهت بی‌نظیری به عروس‌های دریایی غول‌پیکر نیز دارند، ویدیویی با سرعت بالا گرفته شد، که به خوبی و با جزئیاتی بی‌نظیر، نحوه‌ی وقوع و پیش‌روی آن‌ها را در جو، نشان می‌داد.

یکی از خصوصیات جالب اشباح سرخ، دمای نسبتاً پایین و سرد آن‌ها است؛ این آذرخش‌های عجیب و غریب، که همانند لامپ‌های فلورسنت (مانند مهتابی)، اقدام به نورافشانی کرده، برخلاف لامپ‌های حبابی (رشته‌ای)، دمای زیادی را در اطراف خود ایجاد نخواهند نمود.

جالب است بدانید، ماهیت این فوران‌های غول‌پیکر که در کسری از ثانیه رخ می‌دهند، و ارتباط احتمالی‌شان با سایر پدیده‌های تابنده‌ی گذرا، همانند فوران‌های آبی، هم‌چنان در دست بررسی است.

Sprite Lightning in HD

Top